Zabobony o dzieciach

Zabobony, czym są?

Zabobon, to inaczej przesąd czy wierzenie. Ich istnienie związane jest ściśle z tradycją ludową. Nie znajdują one akceptacji w żadnej religii, chociaż niektóre pogańskie tradycje zachowały się na przykład w kościele chrześcijańskim. Zabobony, charakteryzują się tym, że ich skutki są wynikiem naszych działań, bądź czynników zewnętrznych. Istnieje naprawdę wiele ich przykładów, a najpopularniejsze dotyczą szczególnie dzieci.

Zabobony o dzieciach

Zabobony wywodzą się z czasów pogaństwa, gdy medycyna nie była zbyt bardzo rozwinięta, a większość osób nie miała zwyczajnie do niej dostępu. Nie istniały szpitale, a lekarzy było bardzo mało. W takich warunkach głównie z niewiedzy powstawały kolejne, nowe zabobony, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najbardziej popularne dotyczą dzieci, a jednym z podstawowych jest czerwona wstążka, którą również teraz można zaobserwować przy wózku, nosidełku czy ubranku dziecka. Ma to uchronić dziecko przed przed złym urokiem, które może rzucić nieprzychylna osoba. Kolejnym jest obcinanie włosów, które powinno nastąpić po pierwszych urodzinach dziecka, ponieważ może to “skrócić” mu rozum. Istotnym zabobonem jest przechodzenie nad dzieckiem, które może spowodować, że dziecko nie urośnie. Nie należy także całować dziecka podczas snu, gdyż może to wywołać u niego koszmary. Pierwszym ubrankiem dziecka, powinno być coś pożyczonego, zwłaszcza od drugiego malucha, które było grzeczne, nie sprawiało problemów, mało płakało i nie chorowało. W dniu swoich pierwszych urodzin dziecko powinno na prezent dostać: pieniądze, książkę i różaniec. W zależności od tego co wybierze, tym będzie zajmowało się w przyszłości.

Podsumowanie

Jak widzimy, istnieje naprawdę wiele różnorodnych przesądów dotyczących dzieci. Wiele osób nie zwraca na nie w ogóle uwagi, jednak można spotkać osoby, które praktykują podane wyżej przesądy, ponieważ nie chcą kusić losu i pragną uchronić swojego malucha.

 

Może Ci się również spodoba