Dlaczego muzułmanie odbywają pielgrzymki?

W przypadku islamu hadżdż to pielgrzymka do Mekki. Mekka to miejsce, gdzie urodził się i doznał objawień Mahomet. Natomiast Medyna to miejsce, gdzie po ucieczce z Mekki (hidżra) schronił się prorok Mahomet. Pielgrzymka z Mekki do Medyny przywołuje tę chwilę, gdy w 622 roku Mahomet ucieka z Mekki do Medyny. Obecnie pielgrzymka do Mekki to jeden z pięciu filarów islamu. Dorosły muzułmanin powinien przynajmniej raz w życiu odbyć taką pielgrzymkę, jeśli jest do tego zdolny fizycznie i ma na to niezbędne środki. Oprócz tego pielgrzym musi zapewnić rodzinie dostatek na czas jego nieobecności. Wierni przybywają do Mekki zwykle z kilkudniowym wyprzedzeniem przed uroczystościami hadżdżu.

Dlaczego Medyna?

Medyna jest miastem w zachodniej części Arabii Saudyjskiej. To drugi, zaraz po Mekce, ośrodek kultu religijnego w świecie islamu. W tym mieście miał schronić się Mahomet po ucieczce z Mekki. W tym czasie zmieniono też nazwę miasta z Jasrib na Medyna. W miejsce domu, w którym mieszkał Mahomet powstał meczet, gdzie obok grobu proroka znajduje się grób jego córki, Fatimy. Z tego powodu miasto to jest celem pielgrzymek setek tysięcy muzułmanów.

Czym wyróżnia się Mekka?

Mekka to święte miasto islamu, które leży w zachodniej części Arabii Saudyjskiej. Jest to też trzecie co do wielkości miasto kraju. Według wyznawców islamu jest to miejsce urodzenia Mahometa (w 571 roku) oraz miejsce objawienia sur mekkańskich. Od chwili powrotu proroka z Medyny w 630 roku stanowi cel pielgrzymek wszystkich muzułmanów z całego świata. Pielgrzymka zarządzana jest przez członków rodziny kalifa Alego (Alpidów), którzy od 960 roku noszą tytuł szarifów. Od 1924 należy do Arabii Saudyjskiej. W mieście wyznawcy islamu udają się do świątyni Kaaba, która jest głównym celem rytualnej pielgrzymki zwanej hadż. Wokół niej wybudowany został meczet Al-Haram, który jest w stanie pomieścić jednocześnie 300 tysięcy osób. Hadżdż to jedno z największych religijnych wydarzeń na świecie i przybywają na nie miliony muzułmańskich pielgrzymów.

 

Może Ci się również spodoba