Warto czasem spojrzeć na znaczki pocztowe
Większość z nas przestaje korzystać z tradycyjnej poczty. Jednak nadal czasami idziemy na pocztę, kupujemy znaczek i wysyłamy list. Podczas takich chwil warto na chwilę przyjrzeć się znaczkowi, który przyklejamy na kopertę.
Jak pokazuje bowiem historia, znaczki z błędami drukarskimi, z limitowanych serii lub z niezwykłą historią mogą być warte niemałą fortunę.
Najdroższe znaczki pocztowe na świecie
Jeśli porozmawiamy z filatelistą lub poczytamy blogi poświęcone zbieraniu znaczków możemy zobaczyć egzemplarze warte nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak ceny najdroższych znaczków pocztowych sięgają nawet kilku milionów dolarów.
Odwrócona Jenny
Znaczek pochodzenia amerykańskiego z samolotem Curtiss JN-4 zwanym popularnie “Jenny”. Swoją cenę zawdzięcza ciekawemu błędowi drukarskiemu. Mianowicie rysunek samolotu jest odwrócony względem napisów.
Dobrze zachowany egzemplarz tego znaczka może obecnie kosztował około miliona dolarów.
Pierwsze znaczki z Mauritiusu
Niezwykle rzadkie znaczki. Pochodzą z czasu wydania przez rząd kolonialny pierwszych znaczków na Mauritiusie. Obecnie wiadomo i istnieniu jednego znaczka z pierwszej serii i trzech z drugiej. Każdy z nich wart jest milion dolarów.
Red Penny
Pierwszym znaczkiem na świecie była Black Penny w Wielkiej Brytanii. Niestety czarny nadruk dość szybko się zamazywał i był trudny w produkcji. Dlatego w 1847 wprowadzono oficjalnie nową wersję znaczka – Red Penny.
Co ciekawe to właśnie Red Penny jest więcej warta od Black Penny. W zestawie z Blue Penny – czyli odciskiem próbnym wzoru potrzebnym do dobrania koloru – drugi oficjalny znaczek Wielkiej Brytanii jest wart dwa miliony dolarów.
Three-Skilling Yellow
Szwedzki znaczek z 1855 roku. Jednak za jego ceną 2,3 milionów dolarów nie stoi historia. W głównej mierze za ceną tego egzemplarza stoi błąd drukarski. Oryginalnie znaczki z tej serii powinny być niebiesko-zielone. Ten egzemplarz zaś jest żółty.
Dlatego jest tak rzadki, tak cenny i tak ciekawy dla filatelistów.
The British Guiana 1-Cent Magenta
Najlepszy przykład tego, że czasami historia i przypadek są nieobliczalne. Znaczek powstał przypadkowo, przez opóźnienia w dostawie na kolonię angielską Gujanę Brytyjską, w Ameryce Południowej w 1856 roku.
Lokalny wydawca gazety wydrukował słabej jakości znaczki dla poczty. Pracownik poczty oznakował je swoimi inicjałami, by były trudniejsze do podrobienia i prawdopodobnie przyciął do kształtu ośmiokąta.
Tak oto powstał znaczek, który został sprzedany za 9 i pół miliona dolarów.
Najnowsze komentarze