Co zobaczyć na placu Dietla w Szczawnicy?

Historia placu Dietla

Plac Dietla Szczawnica jest zakończeniem ul. Zdrojowej i jednocześnie centrum uzdrowiska, co najmniej od lat 60. XX w. Warto zwiedzić go podczas wizyty w Szczawnicy i poznać historię okolicznych budynków. Plac Dietla w Szczawnicy jest reprezentacyjnym głównym placem uzdrowiska. Został zbudowany w XIX wieku i do połowy XX wieku mieścił również rynek miejski. Plac otaczają liczne zabytkowe wille o charakterystycznej architekturze, które dziś są restauracjami, kawiarniami i pensjonatami. Szczególną uwagę zwraca się na Dom nad Zdrojami. Na środku placu znajduje się fontanna zbudowana w okresie międzywojennym. Zdobi ją rzeźba z brązu przedstawiająca kobietę z dzbanem na wodę. Obok znajduje się pomnik Józefa Dietla, balneologa, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jako pierwszy sklasyfikował polskie wody lecznicze i promował fizjoterapię. Posąg został odsłonięty w 1865 roku. Pierwszym budynkiem, który zwraca uwagę przy wejściu na plac, jest dawna Kancelaria Górnego Zakładu Zdrojowego, z białymi ścianami, spadzistym dachem oraz rzeźbionym balkonem pod zadaszeniem.

Atrakcje na placu Dietla:

Fontanna z okresu międzywojennego ze zdobiącą ją rzeźbą.

Pomnik Józefa Dietla.

Domy Litwinka i Zdrojowa. Ten drugi, zwany dawniej Pałacem, wzniesiono kiedyś jako komfortowy pensjonat.

Zegar na wieży. Od 1972 r mieści się tu Muzeum Szczawnickie, obrazujące rozwój Szczawnicy i kulturę górali. Czynne Dwie izby poświęcono pamięci latom wojny i Jana Wiktora.
Na placu można zjeść smaczny posiłek w restauracji Piwnica Zbójnicka lub zajść na ciastko i kawę do kawiarni Helenka .

Pijalnia Wód Leczniczych znajduje się we wschodniej części Placu Dietla w stylowym Domu nad zdrojami, wybudowanym przez Józefa Stefana. W 2002 roku budynek został zniszczony przez pożar, a Pijalnia została przeniesiona w inne miejsce.

 

Może Ci się również spodoba