Najlepsze zabawy z roczniakiem

Najlepsze zabawy z roczniakiem

Zabawa z dzieckiem to nie tylko możliwość spędzania czasu razem, ale przede wszystkim ciągła nauka. W zależności od wieku malucha, ale również jego stopnia rozwoju, warto nastawiać się na kreatywne spędzanie czasu. Doskonale sprawdzają się zarówno bardzo proste czynności, które dziecko już zna, jak i nowości.

Połączenie znanego z nowym

Dlaczego tak duże znaczenie ma to, by wracać do dobrze znanych zabaw? Przede wszystkim w ten sposób można nie tylko ćwiczyć to, co już się potrafi, ale również popracować nad dokładnością. Dlatego nawet jeśli dziecko nauczyło się wcześniej chodzić i przenosi swobodnie przedmiot z miejsca na miejsce, to tę umiejętność można ćwiczyć cały czas. Przede wszystkim wpłynie na płynność poruszania się, mocniejszy chwyt, ale tak naprawdę poprawni koordynację ruchową. Zabawy z roczniakiem to przede wszystkim nauka praktycznych umiejętności. Warto bawić się piłką, ponieważ każda forma tego typu aktywności będzie ćwiczyła inne partie ciała.

Zabawa z piłką

Dlaczego zabawa z piłką może mieć tak duże znaczenie? Oczywiście na samym początku jej turlanie, później rzucanie czy podawanie to świetne ćwiczenia dla rocznego dziecka. Warto dopasować wielkość piłki do wieku malucha w taki sposób, by złapanie w rączki nie stanowiło większego problemu. Piłka jest uniwersalnym rozwiązaniem, które może być praktykowane zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Z pewnością dla wielu maluchów będzie to interesujące, ponieważ można nią rzucać do celu, ale również przekładać przez ręcznik, koc, czy z pojemnika do pojemnika. Można postawić na mniejsze piłeczki i kompletować je kolorami, czy też przerzucać między sobą. To świetna forma zabawy, ale jednocześnie uda się poprawić umiejętności związane z trzymaniem w ręku, czy też trafianiem do celu. Każdy rodzic zna możliwości swojego dziecka, dlatego wraz z biegiem czasu będzie mógł utrudniać poszczególne zadania. Warto mimo wszystko zadbać o regularność, gdyż dla malucha to także forma ćwiczeń. Z pewnością będzie to miało pozytywny wpływ na rozwój.

 

Może Ci się również spodoba