Zwiedzanie odesskich katakumb

Przed wojną Odessa uważana była za miasto żydowskie ze względu na przeważającą ilość Żydów zamieszkujących to wyjątkowe portowe miasto ukraińskie. Jak w wielu przypadkach, wojenne działania doprowadziły do tragicznej zmiany i obecnie jest to miasto w większości zamieszkałe przez Ukraińców. To wyjątkowe i skomplikowane miejsce pod wieloma względami. Zawiłe historyczne tło wcale nie ułatwia sprawy, a wręcz przeciwnie. Niemniej, jest to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na mnogość zabytków i miejsc, które po prostu zasługują na to, aby ujrzeć je na własne oczy.

Co warto zobaczyć w Odessie?

Katakumby odessa to jedno z najpopularniejszych miejsc w całym mieście cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców, którzy chętnie zapuszczają się w najbardziej skryte zakamarki, poszukując białych plam na mapie całej sieci. Katakumby odesskie to przeszło 2,5km podziemnych tuneli, które powstawały na przestrzeni lat ze względu na intensywną eksploatację wapienia. Materiał okazał się dosyć łatwy w pozyskiwaniu i nie wymagał w zasadzie żadnego specjalistycznego sprzętu. Wydobywano go na potęgę do momentu, kiedy zorientowano się, że powstałe po wydobyciu puste przestrzenie podziemne mogą stanowić nie lada niebezpieczeństwo dla mieszkańców znajdujących się na powierzchni. Dopiero ten argument sprawił, że zaprzestano pozyskiwanie wapienia, choć w późniejszych latach tunele miały pełnić jeszcze niejedną rolę. To właśnie one w trakcie II Wojny Światowej okazały się być nieocenionym schronieniem dla radzieckich żołnierzy.

Zwiedzanie Katakumb

Obecnie stanowią atrakcję, na którą decydują się ogromne ilości turystów każdego roku. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ część podziemia wciąż nie została zbadana, co tak naprawdę potęguje ciekawość turystów i sprawia, że tunele wciąż owiane są sporą tajemnicą. Możliwe jest zwiedzanie podziemnych korytarzy. Warto jednak zarezerwować sobie na taką wycieczkę nieco więcej czasu, ponieważ najkrótszy spacer nie trwa mniej niż 2,5 godziny.

 

Może Ci się również spodoba