Dlaczego ptaki latają?

Ptaki to niesamowite stworzenia. Dzięki ewolucji i szeregu zmian jakie w jej trakcie zaszły nabyły umiejętności latania. Jest to jeszcze bardziej niesamowite jeśli weźmiemy pod uwagę, że najcięższy ptak latający – drop olbrzymi – może ważyć nawet 20 kg. Natomiast najwyżej latające ptaki przelatują nawet nad Mount Everest, najwyższą górą na Ziemi.
Jak ptaki osiągają takie wyniki? Jak w ogóle to możliwe, że odrywają się od ziemi?

Przystosowanie ptaków do lotu

Na przystosowanie ptaków do lotu wpływ ma szereg cech anatomii ptaków. Najważniejsza to aerodynamiczny kształt, który zmniejsza opór powietrza. Gdyby nie on, skrzydła, czyli druga ważna cecha, nie spełniłyby swojej roli. Podobnie jak u nielotów na przykład pingwinów, byłyby tylko formą kończyn przednich.
Jeśli chodzi o wagę ptaków, to mogłaby być większa ze względu na kości. Jednak ich są puste w środku, co redukuje ich masę. Nazywamy to kośćmi pneumatycznymi.
Co do przelatywania nad górami, umożliwia to mechanizm podwójnego oddychania. Ptaki, oprócz płuc, posiadają także worki, które napełniają się dodatkowym powietrzem. Pozwala im to na branie większego tchu i w pewnym stopniu posiadanie powietrza, w momencie wydechu.
Są również zwierzętami stałocieplnymi. To również ma wpływ na ich lot, gdyż pozwala zachować szybki metabolizm, niezależnie od warunków zewnętrznych. Szybki metabolizm z kolei, oznacza szybką produkcję energii, potrzebną do lotu i brak odkładania tłuszczu, który wpływałby na wagę.
Powiedzenie sokoli wzrok, jest w gruncie rzeczy prawdziwe. Wszystkie ptaki latające mają doskonały wzrok, który pomaga im w locie, namierzać pokarm, drapieżników, czy przeszkody na drodze.

Ustawienie ma znaczenie

Klucze ptaków to również nie przypadkowa formacja. Gatunki, które muszą przelatywać wiele kilometrów w locie przybierają kształt charakterystycznej strzałki, by zmniejszyć opór powietrza. Największy wysiłek ponosi pierwszy ptak, który jakby rozcina powietrze, by reszta stada nie marnowała energii. Dzięki temu, że ptaki zamieniają się na pozycji pierwszego ptaka, wszystkie oszczędzają i wykorzystują energię w taki sposób, by w jak najlepszej formie dotrzeć do celu.

Wspaniałości matki natury

Ptaki to jeden z fenomenów ewolucji. Naturalnie posiadają umiejętność lotu, która przez wieku fascynowała ludzkość.

 

Może Ci się również spodoba