9 czerwca 2017 Comments(0)

  Wiek opon

  Wiek opon

  Jeżeli wnikliwie przyjrzysz się oponom, możesz dostrzec opony metzeler na nich odpowiednie informacje. Wśród danych, jakie niewątpliwie powinny znaleźć się na każdym modelu ogumienia, warto wyszczególnić wiek opon. Generalnie datę utworzenia danego produktu odczytamy z numeru dot. Taki zapis znajduje się po bocznej stronie ogumienia.

  Są to litery wygrawerowane dot, które weryfikują, iż opona spełnia warunki określonych norm, w tym normy halluksy amerykańskiej. Jeszcze jedna kwestia, na którą należy także zwrócić uwagę to oznakowanie literowe i cyfrowe. Jest to przeważnie charakterystyczny ciąg składający się z jedenastu bądź dwunastu znaków, z czego trzy ostatnie symbole wskazywały do roku 2000 na tydzień oraz rok produkcji, z kolei po 2000 roku zaczęto w tej definicji uwzględniać cztery znaki.

  Musimy więc podać przejrzysty przykład, aby każdy zmotoryzowany mógł właściwie zrozumieć sposób intepretowania wieku ogumienia-  niech będzie data 2510, a więc oznacza to, że opony, które wpadły nam w ręce zostały stworzone i wypuszczone na rynek w dwudziestym piątym tygodniu, w roczniku 2010.warto zwracać uwagę na wiek opony, zanim ją nabędziemy, aby nie trafiły do nas zleżałe modele ogumienia. Generalnie od tego jaka będzie data powstania opony zależne są rozmaite czynniki – w tym stan techniczny.

  http://www.lanista.pl/pl/